İç Hastalıkları

Yeni Yıla Sağlıklı Bir Başlangıç İçin Check-Up Yaptırın


Yeni yıl yeni umutlar ve sağlık, mutluluk dilekleri anlamına geliyor. Hastalıkları önlemek, sağlıklı kalmak ya da erken teşhisle ciddi tabloların önüne geçebilmek için check-up yaptırmak büyük önem taşıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Dahiliye Bölümü`nden Uz. Dr. Bedia Sander, check up yaptırmanın önemi hakkında bilgi verdi.

Doktora gitmek için hasta olmayı beklemeyin

Genel sağlık kontrolü ile farkında olunmayan hastalıkların erken dönemde önüne geçilmesi, hastalık gelişmeden alınacak tedbirlerle kalıcı hasarların önlenmesi ve ciddi belirti vermeyen sinsi hastalıkların tedavisi için senede 1 kez yaptıracağınız check- up programları hayat kurtarabilir. Standart bir check- up kontrolünde olması gereken testler; kan sayımı, organ fonksiyonlarını değerlendiren kan testleri (karaciğer, böbrek vb.), sedimantasyon, kolesterol ve lipid düzeyleri, tiroit (guatr) testi, hepatit (sarılık) testi, tam idrar analizi, tüm batın ultrasonografi, akciğer grafisi, elektrokardiyografi ve dışkıda kan aranmasıdır. 40 yaşını geçmiş herkesin, standart yapılması gereken testlere ek olarak; göz muayenesi, kardiyolojik incelemeler ve kanser taraması için ek tetkiklerini ailesel risk olsun olmasın yaptırması önerilmektedir. Ailesel riski olanlar ise bu testleri yaptırmak için 40 yaşını beklememelidir. Risk grubunda olanlar 30`lu yaşlarından itibaren taşıdıkları risklerle ilgili ek testlerini yaptırmalıdır.

Sevdiklerinizle daha uzun ve kaliteli bir yaşam için..

Ailede kalp ve damar hastalığı riski olanlar için ek check- up tetkikleri; efor testi ve ekokardiyografidir. Ailesinde kanser öyküsü olan kadınlar yılda bir; PAP smear baktırmalı, meme ultrasonografisi ve mamografi çektirmelidir. Buna ek olarak; diğer tümör markerleri ve dışkıda gizli kan bakılmalı, tüm batın ultrasonu ve akciğer grafisi çektirilmelidir. Ailesinde kanser öyküsü bulunan erkeklerde ise; yılda bir kez prostat testi, diğer tümör markerleri, dışkıda gizli kan bakılması, tüm batın ultrasonu ve akciğer grafisi değerlendirmesi gerekmektedir.

Check-up zamanınızı almaz, zaman kazandırır

Genel olarak check- up için fazla bir zaman ayırmaya gerek yoktur. Sabah aç karnına check- up yapılacak merkeze gitmek yeterli olur. Kişiye acı verici hiçbir işlem uygulanmaz. Yapılacak olan kan tetkikleri için bir kez damardan kan alınır, idrar ve gaita (dışkı) örneği istenir. Birtakım basit radyolojik incelemeler (akciğer grafisi, ultrasonografi gibi) yapılır. Ancak bazı hastalara yaşlarından ya da taşıdıkları risklerden ötürü ayrıntılı check- up önerilebilir. Sadece bu şekilde ayrıntılı kontrolden geçecek hastalar, bir gün hastanede tutularak endoskopik inceleme yapılabilmektedir. Ancak genelde 4-5 saat içinde tüm incelemeler sonuçlanır Memorial Hizmet Hastanesi`nde, periyodik sağlık kontrolleriniz; check- up danışmanları eşliğinde yaş, cinsiyet, meslek ve yaşam standartlarınıza uygun özel programlarla uzman doktorunuz ile birlikte belirlenmektedir. Özellikle insan sağlığı konusu çok hassastır; bu nedenle belli kalite standartlarının olduğu deneyimli ekipler ve donanımlı bir ortamda yapılmış testlerle değerlendirme yapılması gerekmektedir.