Beslenme ve Diyet

Yaza Formda Girmek İçin


Ani ve hızlı zayıflamak, tek gıda rejimleri, uzun süreli şok diyetler ile yanlış detoks uygulamaları kişiye kısa sürede kilo kaybettirse de uzun vadede sağlıklı bir kilo kontrolü sağlamıyor. Beden dengesinin bozulmaması ve verilen kiloların hızla alınmaması için uzman kontrolünde doğru bir diyet programına uymak ve bunu yaşam tarzı haline getirmek büyük önem taşıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzmanları, yaz aylarında sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

Diyeti eğlenceli hale getirin

Aslında diyetin mevsimi yoktur. Öncelikli hedef dengeli beslenmeyi öğrenip hayat boyu sağlıklı ve fit yaşamak olmalıdır. Diyetleri mevsimlik değil hayat tarzı olacak şekilde yapmak önemlidir. Öncelikle diyeti eğlenceli hale getirmekte fayda vardır. Yemek yeme alışkanlıkların değiştirilmesi gerekir. Kilo verildiğinde vücuttaki yağ hücrelerinin boyutu küçülmekte ancak bunlar asla yok olmamaktadır. İdeal ağırlığa ulaşıldıktan sonra koruma diyeti yapılmadığı takdirde, iştah açıcı hormonlar devreye girer ve yağ hücreleri tekrar eski hallerine geri dönebilir. Bu nedenle kişi kendisine en uygun diyeti seçmeli ve beslenme esnasında keyif almalıdır.

Süt içmeyi sevmiyorsanız 1 bardak süt yerine 2 top dondurma tüketin

Yaz sebzeleri ve meyveleri de içerik olarak sudan zengindir. Hava çok ısındığı için su ihtiyacı artmaktadır. Günde ortalama 2-2,5 litreye yakın mutlaka su içilmelidir. Kişi su içmeyi sevmiyorsa, buz kalıplarına değişik meyveler ve nane koyup üzerine su ekleyip dondurup renkli buzlar elde edebilir. Bu şekilde su tüketimi de artacaktır. Günlük ortalama 2-3 su bardağına yakın süt ya da süt ürünü tüketmek gerekmektedir. Dondurma da iyi bir kalsiyum kaynağıdır. 1 bardak süt yerine 2 küçük top dondurma tercih edilebilir.

Sebzelerini az yağlı pişirin

Yaz aylarında karpuz en çok tüketilen meyveler arasındadır. Fazla yendiğinde kilo alımına sebep olabilecek bir meyvedir. Bu yüzden karpuz yerken 1 seferde orta boy 1 karpuzun 1/8’ i yenebilir. Karpuzun yanında 1 dilim peynir ve 1 kepekli galeta sağlıklı bir ara öğündür. Sebzeler bol miktarda tüketilebilir. Sebzeler pişirilirken 1 kg sebzeye en fazla 2-3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı kullanmaya özen gösterilmelidir. Zeytinyağı her ne kadar sağlıklı olsa da kalorisi tereyağı ile hemen hemen aynıdır.

Fazla meyve tüketimi kilo vermeye değil aksine kilo almanıza neden olur

Meyvelerin porsiyonlarına mutlaka dikkat edilmelidir. 1seferde 1 yumruk büyüklüğünde yemeye çalışılmalıdır. Yanında 2 ceviz veya 5-6 fındık yenebilir. Böylelikle iştah da dengelenmiş olur. Kiraz saplarının kurutulup haşlanarak içilmesi ödem attırır. Hamur işleri, yağda kızartmalar, salam, sosis sucuk gibi şarküteri ürünleri, şekerli gıdalar, beyaz undan yapılmış her türlü yiyecek sakıncalı besinler arasındadır.

Diyetinizi sporla destekleyin

Diyet yaparken gün içinde ihtiyaca göre sıvı tüketimi artırılmalıdır. Bunun yanı sıra düzenli fiziksel aktivitelere de unutulmamalıdır. Haftada 2 kez orta tempolu 45 dakikalık yürüyüş yapılmasında fayda vardır.

CANLI DESTEK