Genel Cerrahi

Mide Kanserinden Korunmak İçin Beslenmeye Dikkat!


Mide bağırsak sistemi ile ilgili hastalıkların ortaya çıkmasında beslenme alışkanlıkları önemli rol oynuyor.  Son yıllarda sıklığı gittikçe artan mide kanserinde özellikle kırmızı et, çay, tuzlu ve salamura besinler tetikleyici faktörler arasında yer alıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü uzmanları, mide kanseri ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Tütsülenmiş yiyeceklerden uzak durun

Mide kanserinin ortaya çıkma nedenleri bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. Genetik ve çevresel faktörlerden etkilenerek doğrudan tetiklenebilen mide kanseri genellikle sinsi ilerler ve geç belirti vermektedir. Özellikle tütsülenmiş et-balık tavuk peynir, aşırı tuz içeren gıdalar, salamuralar, yanmış ya da çiğ olarak tüketilen etler, nitrit - nitrat tuzları içeren gıdalar, konserveler ve hazır gıdalar mide kanseri riskini arttıran yiyecekler listesinde yer almaktadır.

Etin yanmışı daha lezzetli olur demeyin

Ülkemizde mangal uygulaması oldukça yaygındır. Mangalda etin yanacak derecede çok pişirilmesi ve marine  edilirken fazla tuz kullanılması bu değerli besini zararlı hale getirebilmektedir. Özellikle doğu bölgelerinde daha sık kullanılan tütsüleme ve salamura gıdalar da kanserojen maddelerin oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Çayı çok sıcak içmeyin

Gıdaların aşırı sıcak olarak tüketilmesi, yemek borusu ve mide mukozasının üzerinde yarattığı kronik tahriş nedeniyle kanser oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.  Çay kültürünün yaygın olduğu ülkemizde sürekli ve çok sıcak tüketilmesi özellikle Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgelerinde mide kanserinin görülme sıklığının artmasına neden olmaktadır.

Gastrit ve ülseri ihmal etmeyin

Midede gastrit ve ülsere neden olabilen helicobacter pylori enfeksiyonunun da mide kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Gastrit ya da ülser olan kişilerin hastalığına bu bakterinin yol açması durumlarda enfeksiyonun ortadan kaldırılması kanser riskini de azaltmaktadır. Bununla birlikte bütün kanser türlerinde olduğu gibi; alkol, sigara kullanımı ve aşırı stres de mide kanseri gelişiminde risk oluşturmaktadır.

Havanız ve suyunuz temiz olsun

Solunan hava ve içilen suyun içeriğinin temiz olması sağlıklı yaşam için önemlidir. İçilen sudaki çinko ve kurşun oranı ile atmosferdeki talk ve asbestoz gibi çevresel etkenler mide kanseri için risk oluşturmaktadır. Ayrıca daha önce geçirilmiş bazı mide ameliyatları, kronik atrofik gastrit, mide polipleri, anemi gibi hastalıklar mide kanseri riskini arttırmaktadır. Genellikle 50-70 yaş aralığında görülen mide kanseri, erkeklerde ve A grubu kanı olanlarda daha sık ortaya çıkmaktadır

Mide şikayetlerini önemseyin ve uzman yardımı alın

Mide kanseri genellikle geç belirti vermektedir. Mide ağrısı, hazımsızlık, iştahsızlık erken dönem bulguları arasında yer almaktadır. Ancak bunlar iyi huylu mide hastalıklarının da ortak belirtileri olduğundan sebepleri ortaya koymak önemlidir. Hastalığın ilerlediği dönemlerde; halsizlik, kansızlık, kilo kaybı, mide kanamaları, karında sıvı birikmesi ve köprücük kemiği üstü lenf bezlerinde büyüme görülebilmektedir.

Bu belirtiler kanser dışı nedenlerle de olabileceği için mutlaka incelenmeli ve sebep ortaya konulmalıdır. En kesin tanı yöntemi olan endoskopi ile mide iç yüzeyi tamamen değerlendirilerek şüpheli görülen alanlardan biyopsi alınabilmektedir. Rahatsızlıklara neden olan hastalığın kanser olduğu kesinleşirse tomografi ve MR gibi tetkiklerle hastalığın evrelendirilmesi yapılarak cerrahi ya da medikal tedaviye başlanmaktadır.

Mide kanserine C vitamini kalkanı

Mide kanserine karşı doğru beslenme alışkanlıkları ve çevresel etkenlerden uzak durmak önemlidir.  Bu düzenlemelerle birlikte C vitamininden zengin sebze meyvelerin tüketilmesinin kanser riskini azalttığı bilinmektedir.