Kardiyoloji

Merdiven Çıkarken ve Yürürken Nefes Nefese Kalıyorsanız…


Toplumda sık görülen kalp problemlerinden biri olan damar tıkanıkları kalbi zorluyor ve kalp krizi riskini artırıyor. Ani bir kalp krizi olasılığına karşı tıkanan damarın zaman kaybedilmeden açılması kalp sağlığı için büyük önem taşıyor. Bu amaçla kullanılan yöntemlerden biri olan stent uygulaması modern teknikler sayesinde hastalara önemli konfor sağlıyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, damar tıkanıklığı ve damara yerleştirilen stentler hakkında bilgi verdi.

Damar tıkanıklığında ağrı şanstır

Stres, yüksek tansiyon ve sigara kullanımı gibi etkenlere bağlı olarak, damar plakasının aniden yırtılması, pıhtı hücrelerinin orada birikmesine ve damar tıkanıklığına neden olabilmektedir. Damarda yaşanan bu tıkanma, kalbin beslenememesine ve yorulmasına yol açmaktadır. Bazı hastalar ağrı şikayetleri ile hekime başvururken, bazı hastalar ise yıllarca hiçbir şey hissetmeden, ani bir kalp krizi sonucu bu rahatsızlıklarından haberdar olabilmektedir. Damar tıkanıklığının en önemli sinyalleri, göbek bölgesinin üst kısmı ile alt çene arasında zaman zaman uyuşma ve ağrı, merdiven çıkarken ya da yolda yürürken nefes nefese kalma gibi durulardır. Bu tür şikayetleri olan hastaların zaman kaybetmeden doktora başvurmaları önemlidir.

Stent sağlıklı kan akışının önündeki engeli ortadan kaldırıyor

Damar tıkanıklığı şüphesi olan hastalar için bir takım kardiyolojk testler uygulanmaktadır. Elektrokardiyografi ve efor testleri anjiyoya gerek duyulduğu sonucunu verdiği taktirde, hasta anjiyoya alınmaktadır. Anjiyoda küçük bir hortumla el bileğinden veya kasıktan kalbi besleyen damarın içine girip ilaç vererek, damarların filmi çekilmektedir. Anjiyo öncesinde konuşulup, onayı alınan hastanın damarı tıkalıysa anjiyo esnasında bu bölgeye stent yerleştirilmektedir. Stent o bölgede damarın açık kalmasını ve kalbin rahat geçişini sağlamaktadır. Yaklaşık 2 saat süren işlem sonrasında hasta, 1 gün hastanede kalarak, normal yaşantısına kısa sürede dönebilmektedir.

Eriyen stentler damar sağlığını koruyor

Metal stentlerin yarattığı yan etkileri ortadan kaldırmak amacıyla ortaya geliştirilen eriyen stentler, damarın içinde 6 aydan sonra erimeye başlayıp, 2 yıl sonrasında ise tamamen damardan atılmaktadır. Kalp damar hastalığını tedavi edebilecek dayanıklılıkta tasarlanmış olan eriyen stentler, üzerinde kaplı olan ilaç sayesinde, damarın açık kalmasını slayabilmektedir. Ayrıca kullanılan bu stentler görevini tamamladıktan sonra eridikleri için, damarın yapısını bozmamakta ve kan sulandırıcıların kullanım süresini azaltmaktadır.

Stentle sağlıklı bir yaşam için…

  • Doktorun önerdiği ilaçlar düzenli alınmalıdır.
  • Kontrol programları aksatılmamalıdır.
  • Kalp damar sağlığını korumak için sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Doymamış yağ oranı düşük, meyve ve sebzelerden oluşan bir diyet tarzı benimsenmelidir.
  • Bol yürüyüş yapılarak kan dolaşımına katkı sağlamalıdır. Fiziksel aktivitelerin sürdürülmesi kalp damar sağlığı için çok önemlidir.
  • Hastalar herhangi bir şikayetleri olduğunda vakit kaybetmeden uzmana başvurmalıdır.