Psikoloji

Lohusalıkta Depresyona Karşı Uzman Yardımı Alın


Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzmanları, her yeni annenin bebeğini dünyaya getirdikten hemen sonra uzman yardımı alması gerektiğini belirterek, “Doğum sonrası depresyon ve tedavi yöntemleri” hakkında bilgi verdi.

Doğum sonrası depresyon intihar nedeni olabilir!

Doğum sonrası depresyon annenin ve dolaylı olarak çocuğun sağlığını etkileyen önemli problemlerden biridir. Hamilelik ve doğum normal sağlıklı kadınlar için bile yorucu bir süreç olduğundan, kadınların loğusalık döneminde psikolojik sorun yaşama riski daha da yükselmektedir. Doğum sonrası ilk günlerde, “postpartum blues” denilen “doğum hüznü” sıklıkla görülebilir. Bu durum annelerde gözlenen normal sınırlarda olan endişe ve üzüntü halidir. En fazla 10 gün sürer, kendiliğinden ya da sosyal destekle kaybolur. Doğum sonrası depresyon ise; doğumdan sonra 4. haftalarda başlayan ve müdahale edilmezse 6 ay ila 1–2 yıl devam eden ciddi psikolojik travma haline gelir. Annede; aşırı yorgunluk, uykusuzluk, bedensel şikayetler, ağlamalar, iştahsızlık ya da aşırı yemek yeme, umutsuzluk, aktivitelerden zevk alamama, suçluluk duyguları ortaya çıkar. Daha ağır durumlarda ise; kendini suçlama, ölüm düşünceleri ve ya girişimleri olabilir. Bu durum bebek ile ilişkiyi aksatır. Hatta ağır durumlarda bebeğe zarar verme düşünceleri veya davranışları da olabilir.

Doğum sonrası depresyonun nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte;

 • Annenin aile içinde yaşadığı ekonomik zorluklar,
 • Sosyal desteğin yetersiz olması,
 • Eşle ilgili sorunlar yaşanması,
 • Ölüm, ayrılık gibi beklenmeyen yaşamsal olaylar,
 • Planlanmamış gebelikler,
 • Çok doğum yapmış olmak,
 • Annenin daha önceki gebeliklerde depresyon geçirmiş olması
 • Bebeğini anne sütü ile beslememe,
 • Kayıpla sonlanan gebelik ve doğum deneyimleri,
 • Erken anne-bebek ayrılığı
 • Bebeğin bakımı ile ilgili duyulan kaygılar etkili olmaktadır.  

Risk altındaki anne adayları gebelik döneminde belirlenebiliyor

Doğum sonrası depresyon sık görülmesine karşın çoğu kez tanı konulamamaktadır. Bu durumun başlıca nedenleri kadının olumsuz duyguları nedeniyle kendini suçlu hissetmesi, ya da utanması, hangi uzmana başvuracağını bilemiyor olması, sosyal çevre tarafından eleştirilme korkusu, yeni doğan bebeğe çevrenin gösterdiği ilgi nedeniyle negatif duygularını saklama eğilimi olabilir. Çoğu kadın ise bu sorunları depresyon olarak adlandıramayıp destek arayışı içine girememektedir. Gebeliğin 36. haftasında anne adaylarına kapalı zarf içinde bir anket formu ve depresyon testi verilmektedir. Doldurulmuş olan bu test ve anket formu uzman psikolog tarafından incelenir. Buradan edinilen bilgilerle risk altında olan gebeler belirlenir ve doğumdan sonra psikolojik bilgilendirme içerikli değerlendirilir. Risk altında görünen gebelere bilgi verilip, doğumdan sonra 4. haftada “postpartum depresyonu”nu belirleyen bir test uygulanır ve kadında doğum sonrası depresyon tanımlandıktan sonra bireysel ya da aile psikoterapisi ve ilaç tedavisi uygulanır. Bu çalışma ile gebelerin ve annenin takibi yapılmakta, sorun varsa tespit edilmekte ve zaman kaybetmeden soruna müdahale imkanı doğmaktadır.