Psikoloji

Koronavirüs ruh sağlığınızı olumsuz etkilemesin


Koronavirüs salgını her birey üzerinde maddi, manevi, sosyal ve psikolojik değişimlere neden oluyor. Virüsten kaynaklanan belirsizlik durumu, kişide stres ve kaygıya neden olarak ruh sağlığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Günlük yaşam alışkanlıklarınızın değiştiği bu ortamda; beslenme, egzersiz ve uyku düzeninizle ilgili planlama yaparak ve sevdiğiniz işlerle meşgul olarak stres düzeyinizi kontrol altına alabilirsiniz. Memorial Hizmet Hastanesi Psikoloji Bölümü Uzmanları koronavirüs salgını sırasında ve sonrasında oluşabilecek psikolojik sorunlar ve alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.

Evde keyif alacağınız bir ortam oluşturun

Her travmatik olay stres, kaygı, korku, endişe, öfke, gerginlik, huzursuzluk, suçluluk, çaresizlik  gibi duygulara neden olmaktadır. Bu duygular süreğen değilse ve kontrol edilebiliyorsa hastalık olarak adlandırılmamalıdır. Travmatik olarak adlandırılan süreçlerde kişi kendi duygulanımlarını kontrol edebilmelidir. Bunun mümkün olmadığı zamanlarda kalıcı ruhsal zorlanmalar oluşabilir. Salgın dönemleri herkes için bir çeşit travma örneği olarak ele alınabilir. Salgın sürecinde uyku ve yemek yeme alışkanlıklarının değişmesi, çalışma saatlerindeki farklılaşmalar, keyif verici etkinliklerin azalması ve sosyal etkileşimdeki kısıtlamalar olumsuz etkilere neden olabilir. Kaygı düzeyini minimuma indirmek için bu şartlar içinde kendimize keyif verici etkinlikler oluşturmamız gerekir.

Belirsizlik duygusu stresinizi artırmasın

Koronavirüs salgınının birden bire ortaya çıkması, kolayca ve hızla yayılabilen ölümcül bir enfeksiyona dönüşmesinin ruh sağlığını olumsuz etkilediği gözlemlenmektedir. Rutin yaşantı devam ederken aniden ortaya çıkan bu salgın; temel ihtiyaçlara ulaşılamayacağı ve yaşantının artık eski haline dönmeyeceği düşüncesi ile kaygı düzeylerindeki bozuklukların artmasına neden olmaktadır. Salgın sürecinde en önemli psikolojik etken ise güvensizlik, endişe ve belirsizlik duygusunun yaygın olmasıdır.

Kendinizi yorgun ya da duygusal hissediyor olabilirsiniz

Başka olumsuz etkenlerde olduğu gibi koronavirüs salgınında da kendimizin ya da sevdiklerimizin sağlığını tehdit eden kaygılarımız artabilmektedir. Belirli seviyedeki kaygılar gerekli önlemleri alınması konusunda kişiyi motive edebilir ancak endişeı düzeyinin artması salgın için travmatik anılara davetiye çıkarır. Koronavirüsün neden olduğu psikolojik değişimler şöyle sıralanabilir;

 • Duygusal yönde hassasiyet yaşanabilir
 • Yorgun ve bunalmış hissedilebilir
 • Fizyolojik tepkimeler oluşabilir
 • Üzüntü, öfke, huzursuzluk, çaresizlik gibi duygular ortaya çıkabilir
 • Korku ve kaygılar normal seviyenin üzerine çıkabilir
 • Uyku ve yeme düzeninde bozulmalar olabilir

Ruh sağlığınızı korumak için kendi çözüm yollarınızı oluşturun

Koronavirüs salgınının ruh sağlığını olumsuz etkilememesi şu önlemleri alabilirsiniz:

 • Sosyal medyadan doğru ve güvenilir kaynaklar takip ederek bilgi edinin
 • Sevdiğiniz aktiviteleri tercih edin, hobilerinize, daha önce vakit bulup yapamadığınız işlerinize zaman ayırın
 • Kaygılarınız konusunda doğru adımlar atarak koronavirüs sürecini doğru tanımlayın
 • Egzersiz yaparak gevşemenize ve kaygınızı kontrol etmenize yardımcı olun.
 • Sanal ortamda grup konuşmaları veya görüntülü görüşme ile aileniz ve arkadaşlarınızla iletişim halinde kalın.
 • Uyku düzeninizi ve yemek yeme düzeninizi kontrol altına alın.
 • Zorunlu izolasyonu ilgi duyduğumuz konularda okuma ve öğrenme, kendimizi geliştirme fırsatı olarak görün, yaşamınıza yönelik planlar yapmak için zamanı kullanın.
 • Duygularınızı yardım alabileceğiniz kişilere açın. Bu dönemde yakın çevreden sosyal destek almak, onlarla hissedilenleri paylaşmak işe yarayacaktır. Duygu ve düşüncelerin dışavurumuyla sosyal doyum alınması ve bunun belirli bir rutine bağlanması, durumun kabul edilebilirliğini destekleyecektir. Bununla birlikte bu konuda tecrübeli uzmanlardan da profesyonel destek alabilirsiniz.