İnme (Felç) Akut Tedavi Ünitesi

İnme Belirtilerini Tanımak Tedavi Şansını Artırıyor


Bedenin bir yarısında uyuşma, güçsüzlük, karıncalanma, konuşma güçlüğü, çift görme, baş dönmesi gibi belirtilerle ortaya çıkabilen inme, doğru müdahale edilmediğinde kalıcı sakatlıklara ve hayati tehlikeye neden oluyor. İnme geçiren kişinin yakınındaki bireyin çok dikkatli olması ve ilk müdahalenin tam donanımlı bir merkezde yapılması riski azaltarak yaşam kalitesine artırıyor. Memorial Hizmet Hastanesi İnme Akut Tedavi Ünitesi Uzmanları, inme ve tedavisi ilgili bilgi verdi.

Belirtileri tanıyın ve tedavi için vakit kaybetmeyin

İnmeyi tanıyamamak, belirtiler karşısında tepkisiz kalmak, hızlı hareket etmemek, hastane öncesi süreçte yanlış tedavilere başvurmak ve de en önemlisi tedavi amacıyla uygun olmayan kurumlarına sağlık başvurmak inme geçiren hastada tedavi şansının ortadan kalkmasına yol açan en önemli nedenler arasında yer almaktadır.

    • İnme belirtilerini tanımak gerekmektedir. Hastanın sizi anladığından ve kendini ifade edebildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Bu yüzden hastanızın dişlerini göstermesini veya gülümsemesini istemeniz yerinde olacaktır. Eğer hasta bunları yaparken yüzü bir tarafa çekiliyor, kolu, bacağı güçsüz duruma düşüyor ise hemen önlem alınması gerekmektedir.
    • Belirtiler bir kez görüldüğünde hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulması hayati önem taşır.
    • İnme belirtileri olan kişiye İlaç kullanımında dikkatli davranılması önemlidir. Aspirin veya tansiyon düşürücü ilaçların verilmemesi gerekir.
    • İnme geçiren bir kişide yapılacak ilk olarak tansiyona bakılması, muayene edilmesi ve gerekirse MR anjiyo yapılması gerekir. Bu nedenle tam donanımlı bir merkezde ilk müdahale yapılmalıdır. Tıkayıcı olarak ifade edilen inmelerin tüm vakaların neredeyse %80-85’ini oluşturmaktadır. Bu tür bir rahatsızlıkta beyin damarı bir pıhtı ile tıkanmakta ve kalpte olduğu gibi beyinde de enfarktüs ortaya çıkmaktadır.

Yanlış sağlık kurumu seçimi tedavi şansını azaltıyor

Doktor muayenehanesi, hastane veya sağlık merkezi poliklinikleri, aile sağlık merkezleri ani ortaya çıkan inmenin tedavisi için uygun kurumlar değildir. Hastaya en yakın olan veya önceden başka nedenle tedavi olunan hastane inme tedavisi için en uygun hastane olmayabilmektedir. Uygun olmayan bir kuruma gitmek tedavi şansını büyük oranda ortadan kaldırmaktadır. Pıhtı eritici ilaç ve anjiyografik tedavi yöntemlerinin uygulanabildiği, içinde bir inme ünitesinin bulunduğu bir hastaneye gidilmesi gerekmektedir.

İlk 4,5 saat altın değerinde

Beyin damar tıkanıklıklarına bağlı gelişen inmelerde inme geliştikten sonraki ilk 4,5 saatte toplardamar yoluyla verilebilen bir pıhtı eritici ilaç (trombolitik ilaç) yararlı olabilmektedir. Bu ilaç genellikle ana beyin damar tıkanıklığı değil de beynin küçük damarlarında tıkanıklık gelişmiş durumlarda faydalı olmaktadır. Ana beyin damarında bir tıkanıklık görülmüş ise tedavinin anjiyografik yolla yapılması gerekmektedir. Kanamaların ve tıkanmaların %85 - 90 nedeni, aşırı kilo, stres veya genetik faktörler de rol oynamaktadır.