Dermatoloji ve Kozmetoloji

Çocukluk Çağındaki Benler Dikkate Alınmalı


Çocukların cildinde masum olarak görülebilen ve önemsenmeyen benler, deri kanserine yol açabilmektedir. Çocukluk ve ergenlik döneminde artış gösteren benlerin takibinin yapılması büyük önem taşımaktadır. Memorial Hizmet Hastanesi Dermatoloji Bölümü Uzmanları, ben(nevüs) tanı ve takibinin önemi hakkında bilgi verdi.

Okul öncesi dönemde benlerde artış olabilir

Benler genellikle 2-3 mm çapında, pembe, kahverengi ya da siyah gibi çeşitli renklerde, cilt yüzeyinde deriye rengini veren “melanin” maddesini salgılayan “melanosit” denilen hücrelerden oluşmuş lezyonlardır. Süt çocukluğu olarak adlandırılan dönemden itibaren görülmeye başlamaktadır. Sayıları genellikle okul öncesi süreçte ve ergenlik sonlarında artış göstermektedir. Bu artış 25-30 yaşlarına kadar devam etmektedir.

Çocukluk çağındaki deri kanserleri benlerin yoğun olduğu bölgelerde görülüyor

Benlerin oluşumunda rol oynayan başlıca etken, güneşin ultraviyole ışınlarıdır. Çocukluk döneminde güneşe aşırı maruz kalmak ben gelişimini artırmaktadır. 1-4 yaş arasında uzun saatler güneşte kalmak, özellikle sırt ve kollarda melanositik ben gelişimine neden olmaktadır. Çocukluk çağında görülen “melanom” adı verilen deri kanserlerinin, benlerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde geliştiği görülmektedir.

Açık ten rengi olan çocuklar için özellikle dikkat edin

Melanositik benlerin oluşumunda rol oynayan diğer bir etken de açık ten rengidir. Bu nedenle özellikle açık ten rengine sahip çocukların güneşe maruz kalma süresinin kısaltılması, saat 10.00 ile 16.00 arasında güneşe çıkılmaması ve en az 30 koruma faktörlü (SPF 30+) güneşten koruyucu krem ve losyonların gün içinde 4 saat aralıklarla uygulanması önemlidir.

Genetik faktörler ben sayısında etkilidir

Melanositik nevüslerin (benlerin) sayısını ve dağılımını genetik özellikler, hormonal ve çevresel faktörler de etkilemektedir. Erkek çocuklar ve aile bireylerinde çok sayıda ben bulunan çocuklarda ben gelişme olasılığı daha fazladır. Ergenlik döneminde benlerin sayısı artmaktadır. Kemoterapi gibi bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçları kullanan çocuklarda ben sayısında artış gözlenebilir.

Fazla sayıdaki benler deri kanseri riskini artırıyor

Melanositik benlerde melanom (deri kanseri) gelişme oranı % 0.1’in altındadır. Çok sayıda, özellikle yüzden fazla beni olan çocuklarda bu risk daha da fazladır. Benlerde aşırı artış, dermatoskopi cihazı  ile risk saptanması ve kıyafetlerle temasa bağlı tahriş oluşması durumunda tedavi uygulanmaktadır. Benlerde başlıca tedavi yöntemi, lokal anestezi altında uygulanan cerrahi işlemlerdir.

Ben takibi çok önemli

Benlerin sayısının ve boyutunun artması, renginin koyulaşması, kenarlarında düzensizlik olması, kanama ya da ağrıya yol açması durumunda mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır. “Dermatoskop” adı verilen ve benlerin ayrıntılı olarak incelenmesini sağlayan bir cihaz yardımı ile benlerde risk olup olmadığı saptanabilmektedir. Çok sayıda beni olan kişilerde bilgisayarlı dermatoskop aletleri ile ben haritalaması yapılabilmektedir. Görünümleri ve yapıları kaydedilen benler, risk oluşturma durumlarına göre belirli aralıklarla kontrol edilmekte ve ben takibi yapılmaktadır.

CANLI DESTEK