Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları

Şekeriniz Gizli Kalmasın

“Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum”, “Yemeklerden sonra üzerime bir ağırlık çöküyor”, “Gereksiz yere çabuk sinirleniyorum” tarzı şikayetler gizli şekerin belirtisi olabiliyor.

Detay
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları

Yüzde Şişme ve Pembeleşme Hastalık Habercisi

Stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonunun vücutta aşırı yükselmesi, Cushing sendromuna neden olabiliyor. Yüzde pembeleşmeyle birlikte damarların belirgin hale gelmesi, anormal kilo alınması, sivilcelenme ve saç dökülmesi gibi belirtilerle kendini gösteren Cushing sendromu, tedavi edilmediği takdirde beyin felci ve kalp krizi riskini artırabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden A. Ender Yılmaz, Cushing sendromu ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Detay
Endokrinoloji, Diyabet ve Metabolizma Hastalıkları

Yazın Boğaz Ağrınızın Sebebi Tiroit Olabilir

Hava sıcaklıklarının oldukça yüksek olmasına rağmen pek çok kişide görülen boğaz ağrısı ve halsizlik gibi belirtiler genellikle grip olarak adlandırılıyor. Yaz gribi sanılan ve alınan ilaçlarla düzelmeyen rahatsızlıklar hemen hemen aynı belirtilerle ortaya çıkan subakut tiroidit hastalığından kaynaklanabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Endokrinoloji Bölümü’nden A. Ender Yılmaz, subakut tiroidit hastalığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi

Detay

CANLI DESTEK