COVID-19'a Karşı Genetik Şifrenizi Çözün!


Covid-19 Genetik Yatkınlık Testi ile Hastalığı Hafif mi Yoksa Ağır mı Geçireceğinizi Öğrenebilirsiniz!

Koronavirüs belirtileri ve şiddeti her hastada farklılık gösteriyor. Bazı kişiler Covid- 19 için yaş ya da kronik hastalıklar açısından riskli grupta olmamasına rağmen bu hastalığı ağır geçirirken, bazı bireyler bu süreci belirtisiz ya da çok hafif atlatıyor. Koronavirüsün ağır geçirilmesinin nedeni, görevi vücutta virüsün çoğalmasını durdurmak olan Tip 1 İnterferon molekülünün bulunmaması olarak gösteriliyor. Kandan bakılan genetik bir test ile bu konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesi sağlanarak, hastalığı kimlerin ağır kimlerin hafif şekilde geçireceği belirlenebiliyor.

Koronavirüs Hastalığı ve Genler Arasındaki Yakın Bir İlişki Bulunuyor

Bireylerin genetik yatkınlığı ve geçmişi, bu hastalığın seyri konusunda önemli ipuçları vermektedir. Geçtigimiz aylarda dünyadaki en prestijli bilimsel dergilerden olan Science ve New England Journal of Medicine’da bu calismalar yayinlanmistir. Covid- 19’u çok ağır geçiren, yoğun bakım tedavisi görmek durumunda kalan hastalarının bir bölümünde doğuştan gelen genetik mutasyonlara rastlandığı ortaya konulmuştur. Bu hastalarda vücudu virüslerden koruyan ve 10’dan fazla proteinden oluşan Tip 1 İnterferon bulunmadığı belirlenmiştir. İnterferonlar antiviral etkileri bilinen sitokin grubu proteinlerdendir ve farklı alt tipleri bulunmaktadır. Vücuttaki görevi virüsün çoğalmasını durdurmak olan Tip 1 İnterferon molekülü, enfeksiyonu tespit ettiği anda bağışıklık sistemi tarafından üretilmektedir. Hastalarda koronavirüsün ağır geçirilmesinin nedeni de Tip 1 İnterferon sinyal ağının bozulmasından kaynaklanmaktadır. Tip 1 İnterferon sinyal yolağında rol alan 10’dan fazla gen bulunmaktadır. Bu durum, genç ve herhangi bir kronik hastalığı olmamasına rağmen ağır seyreden bir klinik tablo ile yoğun bakımda tedavi gören kişilerin genetik yapıları konusunda önemli ipuçları vermektedir. 

Kandan Bakılan Genetik Bir Test

Covid- 19 genetik yatkınlık testi kişiden kan örneği alınarak gerçekleştirilmektedir. Memorial Sağlık Grubu Genetik Laboratuvarları’nda uygulanan “Covid-19 Genetik Yatkınlık Testi” sadece tek bir gen ya da tek bir varyasyonu incelemek yerine, bu konuda şimdiye kadar bilimsel olarak gösterilmiş tüm gen ve varyasyonların incelenmesini içermektedir. Bu amaçla öncelikle interferon sinyal yolağında görev alan genler ve ayrıca kan gruplarını belirleyen gen bölgelerinde olmak üzere toplam 20’den fazla gen bölgesindeki genetik varyasyonlar incelenmektedir. Eğer bu varyasyonlardan herhangi birisi mevcutsa bu durum kişinin Covid- 19’u ağır geçirebileceğini göstermektedir. Ancak bu varyasyonlar bulunmuyorsa kişinin şimdiye kadar dünyada Covid-19’u ağır geçirdiği bildirilmiş genetik varyantları taşımadığı anlamına gelir. Ancak henüz bildirilmeyen başka varyantların olabileceği dikkate alınmalıdır. Dünyada başka yatkınlık varyantı bildirildiği takdirde merkezimizde eş zamanlı olarak test panelimize eklenecektir. Test sonuçları kısa sürede çıkmakta ve sonuçlar uzman hekimlerimiz tarafından yorumlanarak hastalarımıza iletilmektedir. 

 

Referans Yayınlar:

Trans-ethnic analysis reveals genetic and non-genetic associations with COVID-19 susceptibility and severity

- AncestryDNA COVID-19 Host Genetic Study Identifies Three Novel Loci

- Genetic mechanisms of critical illness in Covid-19

Kampanya Formu